Броди

img_5482.jpgНазва міста походить, від того, що місто Броди розташоване на шляху перетинів двох річок з непрохідними болотистими заплавами. Тому переправа через них проходила вдвох чітко визначених місцях - бродах.

Перша згадка про Броди у історичних джерелах була у XI ст.

img_5499.jpgВ другій половині XIV століття Броди стали власністю польських феодалів. В 1441 році польський король Владислав ІІІ подарував Броди разом з навколишніми землями шляхтичеві Ленінському. Від того часу Броди належали польським магнатам. У ХVІІ ст.. Тут збудовано замок, обведено його земляними валами та дерев’яними стінами з баштами і двома брамами - Львівською та Луцькою.

До об’єднання Галицького і Володимирського князівств князем Романом Мстиславичем в 1199 році, Броди виконували роль прикордонної фортеці Перемишльської волості Волинської землі. В 1241 році літописні Броди, як і багато інших руських городів, були знищені ордами хана Батия і з цього часу на протязі двох подальших століть про місто не зустрічається жодної письмової згадки.

img_5496.jpgБроди - пролягали на шляху із Русі на Поділля. Але все ж таки набіги кримських татар - не припинилися. То виникла необхідність зведення тут міцної фортеці. таке місце було знайдено посеред ставу, на “острові”. 22 серпня 1584 року король Речі Посполитої Стефан Баторій своїм привілеєм дозволив Жолкевському побудувати замок і заснувати нове місто на магдебурзькому праві. Місто отримало назву ”Любич” від родинного герба Жолкевських “Любичі”. В кінці ХVІ столітті Любич почали звати Бродами, а приміське село перезвали на Старі Броди.

img_5491.jpgДо 1787 року Броди були центром окружного уряду, а після перенесення його до Золочева вони були підпорядковані Золочівському округові. З 1866 року місто стало центром Бродівського повіту.

22 червня 1941р. розпочалася радянсько-німецька війна. Під Бродами відбулася велика танкова битва відома в історії як танкова битва в районі Луцьк - Дубно - Броди. З перших днів окупації фашистська адміністрація розпочала репресії проти єврейського населення. У Бродах створюється “гетто”. У 1943р. всі його мешканці були розстріляні. Декілька тисяч жителів району вивезені на примусові роботи Німеччину.

Після завершення війни на Бродівщині встановлюється радянська влада. Внаслідок радянсько-польського договору про співробітництво з Бродівського повіту на бувші німецькі землі Польщі переселено майже всіх поляків.
img_5475.jpgimg_5497.jpgimg_5500.jpgimg_5512.jpgimg_5520.jpgimg_5523.jpgimg_5527.jpgimg_5528.jpgimg_5530.jpg
img_5478.jpgimg_5511.jpg

Ваші коментарі та відгуки на “Броди”

  1. 21.03.2011, 11:23 /Микола

    Шукаю фото одного із власників міста Броди Вінценти Гавела Потоцького.

    Він же був власником і Немирова, що на Вінниччині.

    Моя електронна адреса: nikoladenis@i. ua

    Буду вельми вдячний за фото.

Написати коментар